Many informations about COVID-19, CORONAVIRUS, how will it spread into population
in many countries, actual COVID-19, CORONAVIRUS GRAPHS, also Perspectives, forecasts, outlooks for the future, epidemic and pandemic prognosis and actual
>>>>>> COVID-19, CORONAVIRUS PREDICTIONS <<<<<<
COVID-19, CORONAVIRUS links to GRAPHS day by day
COVID-19, CORONAVIRUS links to PREDICTIONS day by day
Other interesting COVID-19, CORONAVIRUS summary links and reference pages
Kruhy v obilí
menu - sitemap Kompletný výpis všetkých stránok tohto webu - slovenská verzia
Elektrický odpor - R. Kondenzátor - C. Cievka - L.
Dlhšie úryvky, viac ako len niekoľko viet, z domény cropcirclesonline.com vrátane prekladu do akéhokoľvek jazyka, by nemali byť publikované bez súhlasu autora
Týka sa i fotografií s copyrightom ©cropcirclesonline.com ©quick spigots .
Kontaktujte cropcirclesonlinegmailcom alebo lightningsymbolshotmailcom
Citácie samozrejme povolené. Prosíme uviesť zdroj, odkaz. Vďaka.
Elektrické súčiastky a prístroje na poliach
Zo začiatku to bola skôr len taká zábava. Hľadať na poliach najrôznejšie súčiastky a prístroje z elektrotechniky. Svojrázny humor, slúžiaci predovšetkým pre pobavenie počas jednotvárnej činnosti, k jej čiastočnému oživeniu. Ale nielen súčiastky, aj celé prístroje, a nielen elektrotechnické, aj najrôznejšie technické a technologické pomôcky a prístroje. Napríklad vodováha a olovnica - rastliny ich majú zabudované, aby korene rástli dole a steblá hore. Luxmeter - sleduje koľko dopadá svetla a odkiaľ, a listy a zrejúce kvety sa podľa toho natáčajú. Stonky a listy rastlín sa pôsobením potenciálu veľmi vysokého napätia búrkového mraku (jeho napätie proti zemi je až niekoľko miliárd voltov) správajú ako lístkové alebo stieblové elektroskopy a natáčajú sa najrôznejšími smermi, ani nemusí v ich blízkosti dôjsť k výboju blesku. Sprvu to vyzeralo, že na poli bude možné odhaliť nanajvýš nejaké pasívne súčiastky - odpor, kondenzátor, cievka. Akýkoľvek materiál má merateľný odpor, kapacitu a indukčnosť, a rastliny je možné považovať za rôzne sérioparalelní prepojenie týchto súčiastok. Tiež jednoduché prístroje, ako menované elektroskopy, ale aj ampérmeter a voltmeter by sa našli.
Prostredníctvom R, L a C by bolo možné zostaviť na poli najrôznejšie sériové, paralelné a sérioparalelní zapojenia rezonančných členov RC, LC, RLC, s najrôznejšími rezonančnými frekvencioami, a bolo by aj možné sa pokúsiť určiť ich rezonancie s elektromagnetickým vlnením najrôznejších kmitočtov, ktoré všetky sa skutočne nad obilným lanom v priebehu výboja blesku vyskytujú, pozri Fyzika.
S trochou fantázie je alo možné nájsť napríklad osciloskop, a pokúsiť sa tak vysvetliť občasný výskyt veľmi zriedka sa vyskytujích napodobenín Lissajousových obrazcov (), ale aj najrôznejšie rezonančné obvody. Pre vysvetlenie tvaru obrazcov ale pravdepodobne úplne postačuje rezonancie a interferencie mechanická, aj keď to niekedy tak nemusí vyzerať. Tiež môže dochádzať k zložitejším interferenciám a odrazom elektromagnetických, (tj aj svetelných a tepelných) vĺn, šíriacich sa rýchlosťou svetla, a najrôznejších fázových rozhraní medzi niektorými z týchto prostredí: plazma - rázová vlna - tlaková vlna - vzduch, ktorých fázové rozhranie sa pohybujú rýchlosťou porovnateľnou s rýchlosťou zvuku, tj miliónktát pomalšie.
Po veľmi rýchlom objavení R, L, C na poli neostávalo než konštatovať: Teraz už by zostávalo objaviť ešte diódu a tranzistor. Tranzistor a dióda síce objavené neboli, ale elektrónka áno. Ona síce bola objavená takmer okamžite (jar 2008), ako veľmi významný dôkazný materiál podporujúce teóriu princípe vzniku obrazcov elektrickými impulzmi LEMP, ale zistenie, že sa vlastne jedná o elektrónku na seba nechalo čakať až do jesene 2011 - 3,5 roka od začiatku výskumov . Presnejšie povedané išlo o zistenie, že nad poľom sa odohral dej, ktorý veľmi presne napodobňuje proces prebiehajúci v elektronke. (foto) Vzduch je prostredie, ktoré za bežných okolností nepredstavuje pre elektromagnetické vlnenie žiadnu prekážku, na rozdiel od rázovej a tlakovej vlny, ktoré sa v ňom veľmi výrazne brzdí, až sa nakoniec úplne rozplynú. Zato drôtený plot, cez ktorý tlaková a rázová vlna prejdú takmer bez odporu, ale pre elektromagnetické vlnenie takú nepriestupnú prekážkou je, rovnako ako uzemnená mriežka elektrónky (obrázek)
Rastliny na poli, vysadené ako pomerne súvislý raster, sa správajú ako záznamový materiál citlivej vrstvy fotografického materiálu, alebo CCD aj CMOS snímač. Charge Coupled Device (CCD) - medzi jednotlivými bunkami dochádza k prenosu náboja, medzi jednotlivými rastlinami sa tiež môže premiestňovať elektrický náboj. Lenže takému "poľnému CCD" trvá vo väčšine prípadov aspoň 14 dní (niekedy aj dlhšie ako dva mesiace), ako dodá výstupný súbor.
Odpor - samozrejme, každý predmet vykazuje nejaký odpor. Napríklad steblo obilia v zelenom stave, tj asi do konca júna aj dlhšie je okolo 5 MOhm / cm. Aj keď v roku 2011 bol neďaleko Patřína fotografovaný v máji ozimný jačmeň v takom stupni zrelosti, že už sa do neho dalo zájsť kombajnom (foto), tj v stave úplne vyschnutých, dozretých rastlín.
Po dosiahnutí vyššej zrelosti je odpor steblá samozrejme väčší. Ďalším dôležitým údajom je prechodový odpor ľahko sa dotýkajúcich stoniek a listov, ktorého informatívna tabuľka bude umiestnená tu, rovnako ako prechodové odpory listov a stebiel pevne přitisknutých k sebe. Tiež bude prehľadne znázornené, aký vplyv na prechodový odpor má sila, ktorá časti rastlín tlačí k sebe. Počas vytvárania niektorých obrazcov totiž môže hrať podstatnú úlohu dočasne vytvorená štruktúra čiastočne naklonených stebiel a listov, navzájom sa dotýkajúcich, pričom vodivosť takejto štruktúry môže byť aj viac ako tisíckrát vyššia, než kolmo stojaceho obilia, ktorého steblá a listy sa takmer nedotýkajú. Rastliny môžu byť naklonené vetrom, tlakovou alebo rázovou vlnou po výboji, ktoré často na povrchu štruktúry rastlín na poli vytvorí rozbiehajúce sa kruhové vlny ako kruhy na hladine vody. (Foto, videogif) Kto niekedy videl veterné vlny na poli, dokáže si tiež veľmi názorne uvedomiť, že po tak intenzívnom kolmom impulze zhora akým výboj blesku je, sa po poli musí celkom zákonite rozbehnúť vlny kruhové, a výbojov môže dopadnúť aj niekoľko neďaleko od seba a vytvoriť tak zaujímavé prieniky a interferencie. Rastliny dočasne vytvoria štruktúru, v ktorej sa navzájom o seba pomerne intenzívne opierajú (merateľnú silú), najskôr pôsobením tlakovej vlny, neskôr aj vlastnu zotrvačnosťú. Dotýkajú sa na mnohých miestach a oveľa väčšou silou ako za bezvetria, keď sú v kontakte len celkom zanedbateľne. Môžu vykazovať až mnohotisíckrát menší elektrický odpor než v pokoju. Ak do takejto dočasnej štruktúry dopadne niektorý následný výboj, prejde naklonenými rastlinami neporovnateľne väčšie množstvo energie, ale len tými, ktoré sú práve naklonené, takže dočasne vytvárajú pomerne presný obrazec, alebo niekoľko obrazcov, prípadne ich prieniky a interferencie aj iné tvary. Do úvahy pripadá dokonca aj možnosť indukcie v priebehu výboja v neďalekej blízkosti. Po niekoľkých sekundách sa ale všetko vráti do pôvodného stavu, a celý proces len začína. To už je ale vysvetlené omnoho podrobnejšie na stránkach chronológia. Tiež bude, pravdepodobne na stránke mechanika, vyobrazené niekoľko počítačových modelov.
Elektromagnetické Interferencie, Rezonančné Obvody
Hoci široká verejnosť, po počiatočnom veľmi agresívnom a úplne nekompromisnom odmietnutiu (ako je jej zvykom), sa neskôr veľmi horlivo prihlási, dokonca až veľmi agresívnym a úplne nekompromisným spôsobom (ako je jej zvykom) k možnosti vzniku interferenčných a rezonančných obrazcov v obilí prostredníctvom elektrostatickej a elektromagnetickej rezonancie a interferencie počas výboja blesku, bude potrebné ju v tomto ohľade trochu krotiť. Hoci energia prenášaná výbojom blesku je obrovská, ľudskou mysľou prakticky nepredstaviteľná predovšetkým vďaka tomu, že k jej úplnému prenosu dôjde počas niekoľkých milióntin sekundy, pozri menu Blesky a podmenu, aj inde. Môže tam preto dochádzať k obrovským, nepredstaviteľným elektrostaticko - elektromagneticko - elektromechanickým interferenciám. Napriek tomu ale súčasný výskum, výpočty aj PC simulácie budia dojem, že na vytvorenie aj veľmi zložitých interferenčných obrazcov môžu úplne stačiť len a len interferencie mechanické. Samozrejme ale podiel elektromechanických a elektromagnetických síl vylúčiť nemožno, naopak. Nie je vylúčené, že sa občas podieľajú, v kombinácii s mechanickými silami, presnejšie povedané ich veľmi pravidelným a symetrickým šírením všetkými smermi, na vzniku najzložitejších štruktúr, občas dokonca fraktálov. Fraktál je samozrejme tiež len určitá forma interferencie a rezonancie. Takmer vždy vnútri kruhu, veľmi zložité mnohonásobne súmerné interferenčné, fraktálové alebo kombinované obrazce. Aj keď nie je vylúčené ani to, že by podľa niektorých modelov všetky mohli vzniknúť čisto mechanickým spôsobom. Na modeloch sa pracuje, len to ešte nejaký čas práce (ľudskej aj PC) prehltne. Zatiaľ je možné porovnať dva obrazce, z ktorých jeden vyzerá ako nedokončený variant druhého, keď sa lúč (lúče) vnútri dočasného kruhu nepohybovali dostatočne dlho, aby svoju prácu dokončili. Príroda sama vytvorila modely ako z počítača, a nepotrebovala k tomu ani minútu práce človeka alebo počítača, stačilo jej k tomu niekoľko milióntin sekundy práce energie bleskového výboja, a niekoľko dní práce pochodov rastu a dozrievania k tomu, ktoré všetko zobrazili (prírodné infra - laserová tlačiareň).
Jeden z modelov možnosti vzniku obrazcov využíva kombinácie a interferencie ako mechanických vĺn, tak elektromagnetického žiarenia. Jeho prostredníctvom by malo byť možné vysvetlenie aj tých najzložitejších obrazcov, aké sa občas vyskytujú - takmer vždy vnútri kruhu, veľmi zložité a súčasne veľmi presne súmerné a pravidelné interferenčné alebo fraktálové obrazce aj ich kombinácie. Model kombinuje šírenie kruhových vĺn (predovšetkým rázovej a tlakovej vlny) od miesta dopadu výboja. Okolo kanála prvého výboja blesku obe vytvoria valec prudko sa rozpínajúceho vzduchu, na ktorého okraju je veľmi výrazné fázové rozhranie dvoch prostredí - prudko sa pohybujúceho vzduchu vo vnútri a stojaceho vzduchu okolo obvodu z vonkajšku (obrázok a u neho niekoľko vysvetľujúcich viet, predovšetkým že rýchlosť je síce 106x nižšia, ale z hľadiska doby trvania ktoréhokoľvek následného výboja úplne konštantná). Tiež je tam možné zaznamenať výrazný rozdiel tlakov, aj trenie. Vnútri neho sa pohybujú a odrážajú elektromagnetické lúče niektorého následného výboja, a tým by pravdepodobne bolo možné sa pokúsiť vysvetliť niektoré vlastnosti veľmi zložitých obrazcov:
1) Prečo sú veľmi zložité obrazce takmer vždy umiestnené v kruhu
Jedná sa o kombináciu jedného z najjednoduchších obrazcov, tvoriaceho ohraničenie - kruh, a zároveň aj niektorého veľmi zložitého obrazca vnútri neho. Ohraničujúci kruh bol vytvorený prvým výbojom, prevažne mechanicky. Obrazec vnútri bol vytvorený prevažne elektromagnetickými lúčmi vyžiarenými jedným alebo niekoľkými následnými výbojmi. Lúče sa vnútri kruhu (valca) odrážajú hlavne od ohraničujúcej steny tvorenej fázovým rozhraním. Pri prekročení medzného uhla môže dôjsť k mnohonásobným totálnym odrazom vnútri veľmi presného kruhu, ktorý sa veľmi pomaly (vzhľadom k rýchlosti elektromagnetických lúčov približne miliónkrát pomalšie), napriek tomu ale zaznamenateľnou rýchlosťou a úplne rovnomerne rozširuje do strán. Počas doby, za ktorú elektromagnetické lúče vnútri rozširujúceho sa kruhu urazí tisícky metrov, sa jeho priemer zväčší len o niekoľko milimetrov. Najväčšie množstvo energie následného elektromagnetického pulzu (LEMP, RS), cez 99%, je v mnohých prípadoch vyžiarené počas času neprevyšujúceho 10 milióntin sekundy. Za tú dobu urazí svetlo 30 kilometrov a priemer kruhu vnútri ktorého sa opakovane odrážajú sa zmení o 30 milimetrov.
Ako príklad fázového rozhrania, od ktorého sa odráža vlnenie, je možné uviesť prípad nočného šírenie zvukov. Je preto možné v noci počuť veľmi vzdialené zvuky, napríklad vlaky. V noci sa vďaka neprítomnosti slnečného svitu a ním spôsobených prudkým ochladením niektorých vrstiev atmosféry vytvorí veľmi ostro ohraničené rozhranie studeného a teplého vzduchu, od ktorého sa zvuk veľmi výrazne odráža. Nielen s výrazným teplotným rozdielom, ale aj s podstatnými rozdielmi tlaku, vlhkosti a rosného bodu. Často sa tiež vytvorí v určitej výške oblačnosť, ktorá funguje veľmi podobne. Intenzita zvuku v takom prípade ubúda iba s druhou mocninou vzdialenosti, zatiaľ čo za jasného počasia jej slabnutie podlieha tretej mocnine. V opisovanom prípade sa jedná o vlny mechanické (zvukové), a jedná sa o podobný prípad, ako rozdiel v priebehu šírenia hromu po bežnom blesku pod mrakmi počas búrky a po blesku z jasného neba.
Veľmi podobným prípadom, v ktorom sa ale jedná o odrazy a šírenia vĺn elektromagnetických, je nočné šírenie krátkych vĺn, ktoré sa v tom prípade mnohonásobne odrážajú medzi ionosférou a povrchom zeme.
2) prečo sú obrazce zrkadlovo súmerné podľa viacerých, často aj veľmi mnohých osí, vrátane veľmi "nesúmerných" čísel (aj prvočísla, ako 7, 13).
Jedným z najväčších rekordmanov všetkých čias je pravdepodobne útvar z 13. augusta 2000 vo Woodborough, Anglicko, (sprievodný horný obrázok) ktorý vykazuje veľmi presnú zrkadlovou súmernosť podľa 44 os. Nie je samozrejme vôbec vylúčené, že bude niekedy v budúcnosti prekonaný, vzhľadom k nekonečnosti a nekonečným možnostiam Matky Prírody. Ak by totiž jeho na spodnom obrázku nedokončený kolega dokončený bol (spodný obrázok, je z roku 2001, Avebury Avenue, Wiltshire 14. augusta 2001), mal by osí súmernosti pravdepodobne 54. Na obrazcoch je veľmi zaujímavý fakt, že spodná, akoby nedokončená kópia horného bola objavená presne rok a deň po predchádzajúcom, takmer ako za Lomikara. Je možné si všimnúť, že spodný obrazec má približne 2x väčší priemer, tj 4x väčšiu plochu, takže pravdepodobne na jeho kompletné vykreslenie už nezostávalo následnému výboju dostatočné množstvo energie. Obrázky je možné zväčšiť nabehnutím kurzoru myši, kliknutie vedie na zdroje.
A note about primes: Poirino 2011 - very nice 7 (14) axes of symmetry (of the basic shape, there are some little asymmetries inside). Another picture - even 7, 11 and 13 in direction from center - looks more like a feeble human attempt of communication with (nonexisting) space and alien intelligence. Some individuals were at least finally persuaded, after several thousand years, that 7, 11 and 13 are primes.
(Ako príklad obrazcov, ktoré sa veľmi podobajú elektromagnetickým interferenčným obrazcom, sú ...... Ak by obrazec ... nemal dve centrá dopadu náboja ale len jedno, mal by 58 alebo 60 os zrkadlové súmernosti, a ak by bola zjednotená centra vplyvu výboje u obrazca ..., mal by ich dokonca 132. Niekedy bude dokončené)
3) Prečo sú obrazce tak zložité.
Odpoveď je pomerne dôkladne obsiahnutá už v bodoch 1 a 2, ale bude tu niekedy v budúcnosti rozpracovaných ešte niekoľko ďalších, menej relevantných dôvodov, a predovšetkým bude všetko doložené nákresmi a počítačovými simuláciami.
4) Obrazec pri plote - vysvetlenie neprítomnosti hlavného ohraničujúceho kruhu.
V čase, keď rastliny po prvom mechanickom impulzu utvorili prvý dočasný kruh, bolo jeho elektromagnetické žiarenie a teda aj všetka elektrická energia už vo vzdialenosti odhadom 30 000 km od miesta dopadu výboje, a nemôže sa preto podieľať na poškodeniu rastlín (elektrinou). To je preto ďaleko skôr spôsobené niektorým následným výbojom, ktorý do miesta dopadne presne v okamihu, keď je kruh vytvorený mechanickými následkami prvého výboja. Rastliny sa navzájom pomerne intenzívne dotýkajú na mnohých miestach a tvoria mnohotisíckrát elektricky vodivejšiu štruktúru ako v kľudovom stave. Presne v čase, keď sa v mieste dopadu výboje vyskytovalo elektromagnetické žiarenie a energie prvého Return Stroke, neboli ešte rastliny jeho mechanickým pôsobením vychýlené zo základnej polohy ani o milimeter alebo len nepatrne, pretože všetky mechanické následky sa dostavia až po elektrickom impulze. Aj keď sa dostaví pomerne veľmi rýchlo, čas ktorý odmeriava zmeny elektrického prúdu sa meria v zlomkoch milióntin sekundy, zatiaľ čo čas odmeriavajúci intenzitu a zmeny mechanického pôsobenia následkov výboja bohato stačí odmeriavať v tisícinách alebo stotinách sekundy. Rýchlosť nábehu prúdové krivky u prvého Return Stroke (strmosť, dI / dt) je v priemere 30 tisíc ampér za mikro sekundu, u následných RS až 200 tisíc. K určitým odchýlkam v smere náklonu rastlín ale už pred dopadom prvého RS dôjsť môže, rastliny a ich listy môžu byť zo štandardnej polohy vychýlené statickou elektrinou. Potenciálový rozdiel niekoľko miliárd voltov, po ktorom nasledujú opakované elektrické impulzy niekoľko sto tisíc ampér, sa predsa len o niečo odlišuje od sily, ktorú sú vychyľované steblá a lístky elektroskopov v školskom laboratóriu, kde dochádza k vychýleniu predmetov vážiacich zlomky miligramov o niekoľko milimetrov. Na mieste býva prichystaná, a neskôr tam skutočne prebieha medzi nebom a zemou tak obrovská energia, ktorá je schopná odtiahnuť elektrickú lokomotívu na vzdialenosti desiatok tisíc kilometrov.
Graf približného časového priebehu elektrického prúdu počas výboja blesku, možného vedenia a indukcie do predmetov v okolí a následných mechanických účinkov - bude tu niekedy ...
... To be continued
Poznámka nakoniec
Nie je pravdepodobne potrebné nijako zvlášť bujnej predstavivosti na dosiahnutie záveru, že body 1,2,3, aj 4 by sa len veľmi ťažko mohli odohrať za veľmi prudkého vetra a dažďa, ktoré by akékoľvek súmerné deje buď úplne znemožnili, alebo aspoň poriadne "rozstrapatili" . Veľmi prudký vietor a dážď v značnej väčšine prípadov výboje bleskov sprevádzajú, a v takýchto prípadoch dôjde "len" k úplne obyčajnému, nepravidelnému poľahnutiu, ohnutiu stebiel k zemi.
V prípade záujma kontaktujte cropcirclesonline@gmail.com
Stránku pre vás pripravil, a všetky tu uvádzané údaje veľmi dôkladne teoreticky aj experimentálne preveril
Jan Ledecký